על המחבר – יצחק אבינרי

יצחק אבינרי נולד בפליסקוב אשר באזור קייב בשנת 1900 ונפטר בשנת 1977. אביו, הרב והמורה משה רבלסקי–אבינרי*, היה חלוץ הדיבור העברי ברוסיה והנהיג בביתו את הדיבור בעברית. יצחק אבינרי, שגדל באווירה עברית, למד בבתי־ספר עבריים בבסרביה ועם עלייתו ארצה ב1914 – למד בגימנסיה הרצליה בתל–אביב. ואולם עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה שב לרוסיה.

מתוך: "זמן יהודי חדש", מט"ח.

יצחק אבינרי

ב־1923 – נסע ללמוד בברלין ובפריז, וב־1926 – עלה שוב לארץ–ישראל. מגיל צעיר עסק אבינרי בחקר הלשון העברית, ושנים רבות ערך כתבי עת בתחומים מקצועיים שונים. בד בבד החל, משנת עלייתו, לפרסם מאמרים בעִנְיְני לשון, ובין היתר במדור קבוע בעיתון 'על המשמר'. נוסף על כך פרסם אבינרי ספרים העוסקים בלשון העברית בהיבטיה השונים: מהלך התפתחות הלשון העברית, מילון חידושי ביאליק שבכתב ובעל–פה, כיבושי העברית בדורנו, תואר הפועל בעברית, יד הלשון, כתיב וכתב ועוד. כמו כן חיבר את סדרת ספרי "היכל רש"י" המוקדשים לעברית של רש"י מן הבחינה המילונית, מן הבחינה הסגנונית, מבחינת שימושי הלשון של רש"י וגם מצד חידושי הלשון שרש"י תרם לשפה העברית. תרומתו של יצחק אבינרי לעברית המודרנית לא הוגבלה לתחום המחקרי בלבד. עבודתו רבת השנים עסקה בעברית מכל צדדיה. אבינרי התעניין ברצף ההיסטורי הארוך והייחודי של העברית, וגם בהתעוררות המיוחדת שהתחוללה בה עם התחייה הלאומית היהודית. הוא חקר את השפה העברית הן כפי שפגש בה והן במובן ההיסטורי, וביסס את מחקריו על ממצאים ממשיים מהדיבור והכתיבה. ואולם, לא פחות ממחקר בתופעות ההיסטוריות או העכשוויות של העברית, עסק אבינרי בהתחדשותה של השפה. התחדשות העברית עניינה אותו בשתי רמות: כתופעה לשונית ולאומית במובן הרחב, כלומר התבססותה המחודשת של העברית ותהליכי השינוי, היצירה וההתאמה שמתחוללים בה בבואה להיות שפה חיה לחיים מודרניים ; בה בעת חקר אבינרי מוקדים מוגדרים של צמיחה לשונית עברית, והראה בכך את כוחו של יוצר יחיד לתרום תרומה בעלת משמעות למאגר העברי הגדול העומד לרשותנו היום, גם לאחר מאות שנים. תרומה נוספת של יצחק אבינרי, מלבד תיאור השפה העברית בשלביה השונים, הייתה בתחום תיקוני הלשון, הסגנון והכתיבה. כאן בא לידי ביטוי צד נורמטיבי בגישתו, מתוך הבנה כי העברית היא שפה שרבים רוכשים לא כשפת אם, ולא פעם אף רוכשים אותה מכלי שני ושלישי. צד זה בגישתו של אבינרי בא לידי ביטוי בטורים בענייני לשון שכתב עשרות שנים. בטורים הללו היה אבינרי מתריע על תקלות לשוניות שהחלו להשתרש בעיתונים ובציבור, ונותן ביטוי מקיף לתהליכי שינוי שאבחן בשפה העברית. כתיבתו בעיתונים קנתה לו מעמד בציבור והייתה לו בסיס לקשר רציף עם קהל קוראים רחב.

מתוך: "זמן יהודי חדש" / מט"ח (א', ב')

מתוך מדריך הרחובות של תל־אביב:

יצחק אבינרי (1900 – 1977) בלשן וחוקר הלשון העברית. נולד ברוסיה, ובבית אביו הרב דיברו עברית. עלה לארץ־ישראל ב־1914 ולמד בגימנסיה הרצליה. אחר כך חזר לרוסיה ולמד באוניברסיטאות אודסה, ברלין ופריס. שב ארצה ב־1926, ופִרסם כ־50 שנה מחקרים ומדריכי לשון שעניינם השפה העברית. ספרו הגדול הוא יד הלשון.

*האב, רבי משה בן הרב רבי ניסן רבלסקי נפטר בראש חודש סיוון תש"ד – 1944 – בביה"ח "הדסה" בירושלים. האם, מנוחה בת הרב רבי ישראל ברמאן ז"ל – נפטרה בט"ז בסיוון תשכ"ב – 1962 – בביה"ח "אסף הרופא" שבצריפין.

תגים:

4 תגובות to “על המחבר – יצחק אבינרי”

 1. aharoni Says:

  גדול!

  יש מצב שאתה הופך את זה לערך בוויקיפדיה? זה נחוץ מאוד. הרי לך התחלה: יצחק אבינרי. לך לשם, לחץ "יצירה" ותתחיל לכתוב. אני אעזור בכל נושא טכני. אל תדאג אם אתה לא יודע לעצב ערך בסגנון של ויקיפדיה – פשוט כתוב מלל איך שאתה יכול ואני אדאג לכל השאר.

  כמובן, בוויקיפדיה אסור להעתיק מילה במילה מספר שמוגן בזכויות יוצרים, אז תצטרך לנסח את זה במילים שלך (אבל מותר ורצוי לרשום שאתה מתבסס על "זמן יהודי חדש" וכו׳). אם תוכל גם להביא מידע ממקורות נוספים, יהיה מצוין.

  בתודה מראש.

  • אור Says:

   ייחלתי למצוא עוד מידע עליו כדי להנציח ולו מאית מאוצרו הגדול ומתרומתו של אבינרי לעיצוב תחום תיקוני הלשון בזמנו.
   הבעיה היא שאפילו באנציקלופדיה העברית וגם בבריטניקה אין אף שביב של מידע עליו.

   • aharoni Says:

    בדיוק בגלל זה אני שמח שמצאת משהו, כי גם אני חיפשתי במקורות האלה.

    אם תוכל לנסח מחדש במילים שלך את מה שכתוב כאן ולכתוב את זה בוויקיפדיה, תהיה זו תרומה חשובה מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: